Historie ústavu

Ústav biochemie v šedesátých letech 20. století

Biochemie patří mezi jeden z nejstarších oborů Přírodovědecké fakulty. První biochemický ústav, jako součást chemického oboru fakulty, vznikl v roce 1948 pod vedením prof. V. Morávka a od roku 1962 se vyčlenila samostatná katedra biochemie, od roku 2006 poté Ústav biochemie. Ve vedení se postupně vystřídali doc. L. Skurský, prof. L. Macholán, prof. V. Dadák, doc. P. Zbořil, prof. V. Mikeš a doc. M. Mandl. V současné době Ústav biochemie tvoří devět výzkumných týmů zajišťujících výuku a vědeckou výchovu studentů na bakalářské, magisterské a doktorské úrovni.

doc. RNDr. Petr Skládal, CSc.

Současný ředitel a vedoucí výzkumné skupiny Biosenzory. Zajímá se zejména o elektrochemické metody, mikroskopii atomárních sil a biosenzory.

doc. Ing. Martin Mandl, CSc.

Ředitel v letech 2007 až 2019. Hlavní oblastí zájmu jsou chemolitotrofní mikroorganismy a bioloužení. Mimo jiné garant programu Biotechnologie.

prof. RNDr. Vladimír Mikeš, CSc.

Ředitel v letech 1997 až 2007. Pracoval na houbách jako rostlinných patogenech zajímal se o metabolismus dusíku mikroorganismů.

doc. RNDr. Petr Zbořil, CSc.

Ředitel v letech 1990 až 1997. Zajímal se o fluorescenční metody a pracoval s Keilin-Hartreeho preparáty srdečních mitochondrií.

prof. RNDr. Vladimír Dadák, DrSc.

Ředitel v letech 1973 až 1990. Zkoumal přírodní antibiotika, rozpojovače respirace, produkci ATP, oxidační fosforylace a derivát kumarinu ostruthin.

prof. RNDr. Lumír Macholán, DrSc.

Zastupující ředitel v letech 1968 až 1969. Pracoval na syntéze labilních ketoaminokyselin a inhibici diaminoxidázy. Dále vyvíjel enzymové biosenzory s kyslíkovým článkem. Mimo jiné entomolog.

prof. RNDr. Ladislav Skurský, CSc.

Ředitelem v letech 1962 až 1973. Pracoval na syntéze aminoketokyselin, derivátů ornithinu a lysinu. Také zkoumal syntézu alkaloidů a funkci alkoholdehydrogenázy.

prof. RNDr. et PhMr. Vladimír Morávek

Zakladatel Ústavu biochemie a první český profesor biochemie. Ředitelem v letech 1950 až 1962. Zajímal se o změny složení séra jako indikátoru neoplazie.

Náš první zahraniční odborný asistent Hans-Heiner Gorris.

• 2020

Nový profesně orientovaný magisterský program Biotechnologie.

Ústav získal dva nové odborné asistenty Kateřinu Dadákovou, a Zdenka Farku.

• 2012–2014

Ústav zaštítil vznik projektu BiochemNet zaměřeného na kooperaci v rámci biomedicínského výzkumu.

• 2007

Ústav biochemie se přestěhoval do Univerzitního kampusu v Bohunicích do budovy C05.

• 1988

Martin Mandl se z Bratislavy přesunul na náš ústav s výzkumem chemolitotrofních mikroorganismů.

• 1981

Ústav biochemie získal dalšího vědce, a to Igora Kučeru.

• 1974

Vladimír Mikeš začal svou kariéru na Ústavu biochemie.

• 1964

Petr Zbořil se připojil na Ústav biochemie jako odborný asistent.

• 1962

1. září se ústav osamostatnil od Ústavu organické chemie a stal se samostatnou institucí pod taktovkou Ladislava Skurského.

• 1952–1954

Ústav se postupně rozšířil o organický chemika Ladislava Skurského a chemiky Vladimíra DadákaLumíra Macholána.

• 1950

prof. Vladimír Morávek formálně zakládá Ústav biochemie.