ViBuCh

Počínaje letošním rokem se Ústav biochemie spolupodílí s Ústavem chemieCentrem RECETOX na organizování korespondenčního semináře ViBuCh (https://vibuch.sci.muni.cz/) pro studenty středních škol z České a Slovenské republiky se zájmem o chemii.

V průběhu akademického roku 2023/2024 budou postupně zveřejněny 4 brožurky se zadáním sérií úloh z oblasti organické chemie, chemie životního prostředí, analytické chemie a biochemie. Účastníci semináře budou vždy vyzváni, aby do stanovených termínů zaslali svá řešení.

Webové stránky kurzu ViBuCh

Ústav biochemie přispěje sérií čtyř úloh nazvaných Dostaveníčka s biochemií, v brožurách označených B1B4. Pokud se najdou zájemci s vyhraněnějším zájmem o biochemii, mohou zasílat separátní řešení pouze těchto biochemických úloh na formulář uvedený níže. Úspěšní řešitelé budou pozvání na Ústav biochemie, věcně odměněni a jejich aktivita bude zohledněna v případném přijímacím řízení.

Dostaveníčka s biochemií

Biochemie studuje biologické objekty chemickými přístupy. A jde na to pěkně z gruntu. Od struktury biomolekul na atomární úrovni, přes mechanismy jednotlivých reakcí katalyzovaných enzymy až po celé metabolické dráhy a jejich uplatnění ve fyziologických procesech. Jednoduchá věda to tedy určitě není. Z metabolických map zahrnujících stovky reakcí vstávají hrůzou vlasy i těm nejotrlejším studentům.

V klidném zázemí domova z řešení biochemických úloh obavy mít nemusíte. Když bude potřeba, jistě vám ochotně poradí strýček Google. Tomuto přechytralému všeználkovi ale schází superschopnost, kterou – doufejme – jste obdařeni vy: logické usuzování při vyvozování závěrů z dostupných informací. Logika vašich odpovědí bude důležitým hodnotícím kritériem, minimálně stejně tak důležitým jako jejich věcná správnost.

Co vás v této sérii úloh čeká?

Nejprve nahlédnete pod pokličku biochemikům-peptidářům, kteří často musí stanovovat aminokyselinové sekvence svých produktů. Potom se pokusíte přijít na kloub záhadnému chování osobního glukometru při kalibraci čerstvě připraveným roztokem glukosy. V alchymistické laboratoři budete svědky výroby stříbra a přetlumočíte ezoterický výklad alchymisty do jazyka současné vědy. A konečně uvidíte, jak biochemici objasňují mechanismus působení metabolického jedu a jaké poučení z toho plyne pro milovníky mandlí.

1. série

Zde najdete zadání úloh první série 14. ročníku ViBuChu. Řešení úlohy B1 nám posílejte přes formulář do 5. 11. 2023.

2. série

Zde najdete zadání úloh druhé série 14. ročníku ViBuChu. Řešení úlohy B2 nám posílejte přes formulář do 21. 1. 2024.

3. série

Zde najdete zadání úloh první série 14. ročníku ViBuChu. Řešení úlohy B3 nám posílejte přes formulář do 3. 3. 2024.

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info