Videa

Zajímalo vás někdy, jak vzniká zubní kaz? Pojďte se s námi podívat na jeho molekulární podstatu a co se v zubu vlastně vůbec děje. Ve videu jednoduše představí Veronika Žajdlíková téma, kterému se věnovala v rámci své diplomové práce.

Biosensory

Víte, co jsou biosensory? Jsou to moderní bioanalytické nástroje pro rychlou, levnou a uživatelsky jednoduchou analýzu klinických markerů, detekci patogenních mikroorganismů, či kontrolu kvality potravin. Více se o nich dozvíte v tomto videu. Ve videu hovoří Petr Skládal a Zdeněk Farka o svém výzkumu a jak se dají biosenzory aplikovat v praxi. 

Věděli jste, že dokážeme „očkovat” rostliny proti patogenům? Zajímá vás, jak se snažíme rostliny připravit na život v současné globální změně klimatu? Tak se podívejte, jaké novinky zavádíme do udržitelného zemědělství a jak můžeme snížit použití fungicidů a pesticidů.

Eluční čas

Na čem jsou založené zázračné forenzní analýzy v televizních kriminálkách? Nejčastěji jsou odvozené od techniky nazývané chromatografie. Díky této metodě jsme schopni rozdělit směs látek na její základní složky, protože každá látka má za daných podmínek svůj charakteristický eluční čas. V našem experimentu si ukážeme analýzu rostlinných barviv, jakým je např. chlorofyl.

Obohacené mléko

Záznam z pořadu České televize – O vědě a vědcích. Tomáš Kašparovský představuje výzkum, kterému se věnuje jeho skupina Sekundární metabolity.

Ester Lajkepová provádí Ústavem biochemie PřF MU. Také vás zajímá, co znamená studovat biochemii? Co všechno se v rámci tohoto oboru naučíte? Na jakých vědeckých výzkumech se můžete podílet? A jaké je uplatnění absolventů biochemie? To vše se dozvíte v tomto videu.

Cholesterol

První díl ze série Mýty a fakta vědy s Hankou Uhlíkovou.

Dusičnany

Druhý díl ze série Mýty a fakta vědy s Hankou Uhlíkovou.

Kouření

Třetí díl ze série Mýty a fakta vědy s Hankou Uhlíkovou.

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info