Mikeš' biochemistry vocabulary
A vocabulary of basic biochemistry terms was originally composed by prof. RNDr. Vladimír Mikeš, CSc. in 1997 and contained about 500 terms. Some of these terms are explained in brief, some are given more space. The vocabulary is still growing and is mainly based on older literature, that might be otherwise forgotten. If Google and Wikipedia fail you, you may find your answer in this collection.
Acetyl-CoA
Thioester kyseliny octové a koenzymu A, který hraje roli v cyklu kyseliny citronové, při syntéze a odbourávání mastných kyselin.

Na obrázku je zachycen neobyčejně důležitý článek spojující glykolýzu s citrátovým cyklem. Pyruvát je zde oxidován multienzymovým komplexem pyruvátdehydrogenézy za vzniku acetyl-CoA. Enzym má několik koenzymů TPP – thiamindifosfát, způsobující dekarboxylaci pyruvátu na acetaldehyd; amid kyseliny lipoové dehydrogenuje acetaldehyd na acetylovou skupinu, která je makroergicky vázána na —SH, TPP se uvolní. HS—CoA přebírá acetylovou skupinu za vzniku tzv. "aktivované kyseliny octové". Po jejím vzniku se obnoví amid oxidované kyseliny lipoové. Vodík přechází na FAD a dále na NAD+. Tvorba acetyl-CoA je provázena změnou ΔG0 = –33,5 kJ⋅mol–1. Zdroj acetyl-CoA může být různý, nejen z pyruvátu, ale též např. z β-oxidace mastných kyselin.
Laštůvka, Z., 1988, Energetický metabolismus vyšších rostlin: Brno, UJEP vlastním nákladem
Acetylcholin

Přenašeč nervového vzruchu zajišťující přenos mezi cholinergními neurony v centrální nervové soustavě a mezi spoji neuron-svalová buňka. Je syntezován z cholinu a acetyl-KoA a je skladován v intracelulárních synaptických vesiklech. Akční potenciál způsobí vstup vápníku do zakončení cholinergního neuronu. Tím se stimuluje fúze těchto vesiklů s plasmatickou membránou a únik acetylcholinu do synaptické štěrbiny, kde se váže na specifický receptor postsynaptické buňky. Tento receptor je iontovým kanálem pro Na+ v membráně neuronů nebo svalové buňky a vazba acetylcholinu způsobí změnu elektrochemického potenciálu iontů sodíku. Navázání acetylcholinu na jiný typ receptoru může způsobit aktivaci fosfatidylinositolové kaskády.
Acetylcholin je velmi rychle hydrolyzován enzymem acetylcholinesterasou.
ADP a ATP
Nukleotid vytvořený přidáním disfosfátové nebo trifosfátové skupiny k adenosinu. Hlavní energetický zdroj buňky zajišťující aktivní transport, svalový stah, přenos nervového vzruchu, vidění. Substrát kinas (hexokinasa, proteinkinasy).

Adenosintrifosfát a jeho přeměny
ATP bylo poprvé izolováno ze svalového C. Tiskem a Y. Sübbarovem v USA a nezávisle K. Lohnannem v Německu. Jeho struktura byla odvozena z degradačních experimentů v třicátých letech a v roce 1948 potvrzena A. Toddem se spolupracovnĺky úplnou syntézou. Zpočátku se o ATP soudilo, že jde především spojeno se svalovou kontrakcí. První ucelený koncept jeho funkce v energetickém metabolismu vyglovil až Lipmann začátkem čtyřicátých let. Sovětští autoři, W. A. Engelhardt a V. A. Bělicer, přinesli významná experimentální zjištění, že ATP je tvořeno z ADP během aerobní oxidace v živočišných tkáních, v procesu nazvaném oxidační fosforylace. Od nich pochází také zjištění, že ATP je také využíváno pro pohon některých procesů, přičemž je hydrolyzováno na ADP a anorganický fosfát (W. A. Engelhardt, M. Ljubimowa: Myosine and Adenosinetrifosfatase, Nature 144, 668-69 (1939)).
F. Cori a G. T. Cori prokázali, že ATP je potřebné pro fosforylaci glukózy a že fosforečné estery glukózy jsou nutným prekurzorem pro syntézu glykogenu, Lipmannův koncept doplněný Kalckarem je ve své klasické formě dodnes zobrazován v učebnicích biochemie, viz Obr. 1.
Cyklus ATP představuje přenos chemické energie z odbourání, neboli z katabolických reakcí metabolismu k různým procesům probíhajícím v buňce, které vyžadují příkonu energie. ATP je tvořeno z ADP tzv. spřaženfini reakcemi na úkor energie získané odbouráním složitějšĺch organických molekul. Takto vytvořené ATP je schopno přenést svoji terminální fosfátovou skupinu na řadu dalších molekul, které se tím nenergizujĺtt a jsou schopny se podílet na reakcích poháněných energií, např. biosyntéze makromolekul (chemická práce). Stejně tak může být štěpení ATP využito pro aktivní transport
anorganických iontů a substrátů metabolismu přes membránu proti jejich koncentračnímu gradientu (osmotická práce). Konečně, jak již bylo zmíněno, lze ATP přfio využít pro svalovou kontrakci (nechanická práce). Vzniklé ADP může pak být znovu fosforylováno na úkor oxidačních reakcí poskytujících energii a tak uzavírat cyklus. Terminální fosfátová skupina ATP je ztále vyměnována za enorganický fosfát, který v reakci energii potřebující vytváří spolu s ADP novou molekulu ATP,

VÝSKYT A VLASTNOSTI ATP, ADP AMP
Nukleotidy adenosintrifosfát, adenosindifosfát a adenosinmonofosfát se vyskytují v buňkách hojně ve volné formě. Jejich fosforečné skupiny jsou odpovědny za relativně silně kyselé povahy těchto látek, např. při pH 7 volný ATD se vyskytuje převážně ve formě —O—PO32–. Přítomnost purinové báze způsobuje, že všechny nukleotidy vykazují silnou ultrafialovou absorpci mezi 250–270 nn. Podobně i další nukleotidy s pyrimidinovou bází, mají silnou ultrafialovou absorpci mezi 250–280 (viz Obr. 2), která je velmi cenná při jejich kvantitativní analýze.
Nukleotidy lze pro kvantitativní analýzu snadno oddělit chromatografií na měničích iontů. Všechny běžné ribonukleotidy a deoxyribonukleotidy ge v buňkách vyskytují nejen jako 5'—monofosťáty, ale také jako 5'—trifosfáty, tj. jako 5'—pyrofosforečné a 5'—trifosforečné estery nukleosidů. Strukturní analýza ukázala, Že oba planámĺ kruhy, tj. ribofuranézy a přítomné báze, jsou situovány vzájemně téměř v pravém úhlu, čímž se vodíkový atom nebo hydroxyl (v případě ribofuranózy) na druhém uhlíku dostává do těsné blízkosti dusíkového atomu v poloze 3 purinové báze.
Také ADP a ATP jsou relativně silnými kyselinami a odštěpuji 3 příp. 4 protony (ATP) ze svých fosforečných skupin. Snadno tvoří komplexy s dvojmocnými kationty, např. s Mg2+ a Ca2+. Poněvadž relativní koncentrace Mg2+ je poměrně vysoká, ADP a ATP se v buňce vyskytujĺ převážně ve formě komplexů s magnéziem (obr. 3). Význam těchto komplexů spočívá především
Dadák, V., 1984, Bioenergetika: Praha, Státní pedagogické nakladatelství
Afinitní značení enzymů

Afinitní značení ("affinity labeling”) je dalším způsobem identifikace funkčních skupin v aktivnin centru. Enzym se nechá reagovat se synteticky připravenou sloučeninou, která je chemicky podobná substrátu – tudíž se váže na enzym do téhož místa jako substrát. Navíc tato sloučenina obsahuje skupinu, která může irreversibilně reagovat a některými funkčními skupinami enzymu v anebo blízko aktivního centra. Takto byl např. identifikován v aktivním místě chymotrypsinu histidin pomocí analogu substrátu, který obsahöval reaktivní chlorketonovou skupinu.
Macholán, L., Barthová, J., Kučera, I. & Zelinka, J., 1983, Enzymologie: Praha, Státní pedagogické nakladatelství.
Bakteriální chromozom

Bakteriální chromozom sestává z jedné molekuly dvoušroubovicové kruhové DNA. Nejlépe je prostudován chromozom kmene Escherichia coli K12. Chromozom tohoto kmene je molekula dvoušroubovicové kruhové DNA, jejíž relativní hmostnost je 2,8 × 109, tloušťka asi 2,0 nm a délka 1360 µm. Obsahuje asi 4 × 106 nukleotidových párů, Tato ohromná molekula, jejíž konce polynukleotidových řetězců jsou kovalentně spojeny, se volně nazývá jako kruhová molekula. Ve skutečnosti tvoří v bunce kompaktní shluk asi 50 smyček zhuštěných do malého prostoru. Taková molekula sedimentuje při 1500 S. Postupnýni zářezy působením endonukleáz v jednom polynukleotidovém řetězci se tento shluk smyček pozvolna rozmotává do velké kruhové molekuly, která sedimentuje při 155 S.
Chromozomální DNA baktérií není od okolní cytoplazmy oddělena jadernou membránou. Tvoří tedy nahé jádro neboli nukleoid. Toto je jeden z charekteristických znaků všech prokaryontních organismů, k nímž patří baktérie a sinice. Kromě toho jádro bakteriální buňky je tvořeno jedním chromozomem (jednou molekulou DNA). Bakterie jsou tedy organismy haploidní.
Rosypal, S., Rosypalová, A., 1977, Molekulární genetika: Praha, Státní pedagogické nakladatelství
Bakteriochlorofyl
Fotosyntetické pigmenty obsažené pupurových fotosyntetizujících bakteriích. Od běžného chlorofylu se liší substitucí na jednom z kruhů. Tyto bakterie mají pouze jeden fotosystém. Absorpční spektra bakteriochlorofylů jsou posunuty do červené oblasti (nad 750 nm).
Bilirubin
Degradační produkt hemu neobsahující železo. Bilirubin se zachycuje v játrech, kde se s kyselinou D-glukuronovou slučuje na bis glukosiduronát. V této formě se vylučuje do žluči.
Ve střevech jeho přeměna dále pokračuje. Část produktů se resorbuje střevní stěnou, zbytek se vylučuje stolicí. Koncentrace bilirubinu v krevním séru (žloutenka) indikuje míru poškození jater.
Bioluminiscence
Produkce světla biochemickou reakcí.
Mezi bioluminiscenční látky patří například luciferin.
Biotin
Derivát imidazolonu vázaného na tetrahydrothiofenový (thiolanový) kruh. Koenzym karboxylačních enzymů využívajících hydrogenuhličitan. Reakce je ATP dependentní. Funkce ATP spočívá v dehydrataci karbonátu (karboxyfosfát je intermediátem reakce). Koenzym se vyskytuje ve formě prostetické skupiny vázané na lysylový zbytek bílkoviny.
Chlorofyly
Zelené pigmenty, které jsou hořečnatými komplexy modifikovaného dihydroporfyrinu. Chlorofyl a a chlorofyl b jsou hlavními typy chlorofylu v rostlinách a cyanobakteriích. Na boční řetězec je vázán isoprenoidní alkohol (nejčastěji fytol), který chlorofylům uděluje rozpustnost v tucích.

Patří mezi látky s pyrrolovými jádry (patří sem též fykobiliny a cytochromy) Čtyři tato jádra jsou spojena methinovými můstky do porfyrinového kruhu s centrálním atomem magnézia, vázaného na dusíky pyrrolů. Tato část je hydrofilní. Na jeden z karboxylů je vázán postranní fytylový řetězec. Ten je hydrofobní, má lipidický charakter a brání krystalizaci chlorofylu. Chlorofyl a a se liší od chlorofylu b tím, že methylová skupina na druhém pyrrolovém jádře je nahrazena aldehydickou skupínou. Jádra pyrrolu (I–IV) jsou propojena nenasycenými vazbami, vůbec v celé planární molekule se pravidelně střídají jednoduché a dvojité vazby mezi atomy C a N. To má za následek, že odvozené porfyriny (hem, hemin, chlorofyly) jsou intenzívně zbarvené sloučeniny. In vivo jsou vázány na proteiny a proto chování chlorofylů in vitro a in vivo je rozdílné. Rozhodující význam pro fotosyntézu má chlorofyl a, neboť jen jeho dimery – chlorofyly aI a aII mohou předávat elektron (excitovaný) do ET řetězce.

Chlorofyly jsou nejdůležitější fotosyntetické pigmenty. Základní strukturou je porfyrin. Porfyriny jsou tetrapyroly vzájemně spojené methinovými můstky s bohatým systémem konjugovaných dvojných vazeb. Všechny chlorofyly mají obdobnou strukturu. Liší se v substituentech na uhlících v poloze 2 až 5 a 10, přítomností fytylu nebo farnesylu, jedním nebo dvěma dehydrovanými jádry a v δ-methinovém můstku.
Chlorofyl a má relativní molekulovou hmotnost (Mr) 893,6. Porfyrinová část molekuly je hydrofilní, fytylová část lipofilní. Lipofilní charakter v molekule převládá. Chlorofyly jsou rozpustné v organických nepolárních rozpouštědlech.
Universální rozšíření chlorofylu a (Chl a) u organismů s oxygenním typem fotosyntézy vedlo ke správnému názoru, že pouze Chl a je vlastním transformátorem energie ve fotosyntéze, který se účastní bezprostředně primárního fotochemického děje. Ostatní pigmenty v thylakoidech mají pouze pomocnou funkci: zachycují kvanta dopadajícího záření a energii svého excitovaného otavu přenášejí na Chl a. Proto se nazývají pomocná, akcesorická nebo doplňková. Patří sem formy chlorofylů b, c, d, u sinic a ruduch biliproteiny, eventuálně karotenoidy. Podobně jako chlorofyl a u rostlin, funguje v bakteriích téměř výhradně bakteriochlorofyl a. Fotochemická aktivita chlorofylů se váže výhradně na porfyrinovou část.
Obecný charakter absorpčního spektra chlorofylů je dán dvěma absorpčními pásy. Absorpční pás v modré části spektra viditelného zářenĺ (400 až 500 nm) odpovídá přechodu molekul chlorofylu do druhého singletního stavu. Pás v červené (u bakteriochlorofylů v infračervené oblasti) zahrnuje fotony, je jichž energie přivádí molekuly chlorofylu do prvního singletního excitačního stavu. Podružná maxima na krátkovlnné straně červeného absorpčního pásu patří nejspíše vyšším vibračním energetickým hladinám prvního singletu.
Laštůvka, Z., 1988, Energetický metabolismus vyšších rostlin: Brno, UJEP vlastním nákladem
Leblová, S., Sofrová, D., 1982, Biochemie fotosynthesy: Praha, Státní pedagogické nakladatelství, n. p.
Chloroplasty
Organela zajišťující fotosyntézu u eukaryontních buněk. Chloroplast je kryt dvěma membránami, vnitřní a vnější, a dále obsahuje třetí membránový systém thylakoidů, který odděluje lumen thylakoidu od stromatu chloroplastu. Thylakoidy jsou stohovány pod sebou a pod mikrokopem jsou viditelné jako tzv. grana. Membránový systém thylakoidů obsahuje fotosystém I a II a ATP syntázu, která je podobná ATP syntáze mitochondrií. Stroma chloroplastů obsahuje enzymy fixace CO2, tj. Calvinova cyklu. Chloroplast, stejně jako mitochondrie, obsahuje vlastní genom a vlastní proteosyntetický systém.
Tvar chloroplastů je neobyčejně variabilní, většinou však bochníkovitý, velikost cca 3 až 10 µm. V buňkách vyšších rostlin (listech) jich bývá 20 až 100 na buňku, u řas je počet nižší, 1 až 10 plastidů na jednu buňku.
Chloroplasty jsou ohraničeny dvojitou membránou; její analýza spolu s dalšími fakty dovoluje tvrdit, že jde o prasinice, pohlcené heterotrofní buňkou, přičemž nastoupil jiný systém vzájemných vztahů – symbióza (respektive endodosymbióza). Podstatnou částí plastidů jsou lamelární membránové struktury umístěné (plovoucí) ve stromatu. Uspořádání těchto struktur zvaných thylakoidní membrány, je složitější u vyšších rostlin. Většina buněk (až např. na buňky C4 rostlin obklopující listové stopy) má thylakoidy typu granálního i stromatického. Rozčleněním struktur je dosaženo nejen větší absorpční plochy, ale též neobyčejně jemné kompartmentace s rozdílnou rychlostí přechodu látek. Stroma plastidů obsahuje mnoho enzymů a molekul.
Laštůvka, Z., 1988, Energetický metabolismus vyšších rostlin: Brno, UJEP vlastním nákladem
Fykobiliny
Základem molekuly jsou čtyři lineárně propojená pyrrolová jádra, celá molekula je pevně vázána na proteiny. U vyšších rostlin prakticky neexistují,
zato jsou u sinic a řas. Znémé jsou fykoerytrobiliny (červenofialové, ruduchy), fykocyanobiliny (modrozelené, řasy a sinice) a fykobiliny. Mají
amfoterní charakter.
Laštůvka, Z., 1988, Energetický metabolismus vyšších rostlin: Brno, UJEP vlastním nákladem
Kjeldahlova metoda

Metoda stanovení celkového dusíku. Organická dusíkatá látka se varem s koncentrovanou kyselinou sírovou zmineralizuje. Dusík přítomný ve formě aminových a některých jiných funkčních skupin (kromě nitro-, nitroso-, azo- a hydrazo- skupin) se převede na amoniak, který zůstane vázán ve formě síranu amonného. Alkalizací mineralizovaného roztoku se uvolní amoniak, který se vydestiluje kvantitativně do předlohy, kde se určí titračně.
Mikeš, V., 2000, Základní biochemické praktikum: Brno, Masarykova univerzita
Karotenoidy
Jedná se o lipofilní pigmenty tvořené z izoprenových jednotek. Jsou to obecně se vyskytující molekuly typu terpenoidů, základní jednotkou je izopren. Většinou jsou tvořeny ze 40 atomů uhlíku, mezi nimiž jsou zpravidla konjugované dvojné vazby. Absorbují modrou a fialovou část viditelného spektra (380 nm a 550 nm). V thylakoidech vyšších rostlin je karoten β, který slouží dako ochrana chlorofylu a před oxidací a před zářením, dále lutein a další xanthofyly.
Laštůvka, Z., 1988, Energetický metabolismus vyšších rostlin: Brno, UJEP vlastním nákladem
Lysozyme
Lysozym katalyzuje hydrolýzu polysacharidů buněčných stěn některých bakterií. Jsou to polysacharidy, v nichž jsou vazbou spojené N—acetylglukosaminové (NAG) jednotky a zbytky kyseliny N—acetylmuramové (NAM).

Lysozym je malý protein o relativní molekulové hmotnosti 14500 složený ze 129 aminokyselin. Jeho primární struktura byla rozřešena a hodně je známo i o jeho vyšších strukturách. V molekule jsou tři úseky polypeptidového řetězce uspořádány do α-helikální struktury a aminokyseliny 41–45 a 50–54 tvoří strukturu skládaného listu. Celá molekula má tvar elipsoidu s hlubokou kapsou pro vazbu substrátu. Tato oblast enzymu je lemována nepolárnĺmi postranními řetězci aminokyselin tam, kde se váže nepolární část molekuly substrátu, ale jsou tu i místa, kde se mohou tvořit vodíkové vazby s acetylaminovými a hydroxylovými skupinami substrátu. Do "kapsy" se vejde úsek šesti cukerných jednotek A, B, C, D, E, F. NAM se váže výhradně v oblastech B, D, P, zatímco NAG ae může vázat kdekoliv. Štěpená glykosidická vazba leží mezi vazebnými místy D a E. Lze tedy říci, že struktura lysozymu je přibližně komplementární struktuře substrátu. Reaktivní část substrátu je pevně držena v blízkosti kyselých skupin enzymu, kterými jsou karboxyly kyseliny glutamové (35) a asparagové (52).

Menšĺ molekuly substrátu např. trisacharidy působí na lysozym jako kompetitivní inhibitory. Podmínkou pro katalytické působení enzymu totiž je, aby byla řetězcem substrátu zaplněna celá kapsa, a k tomu je třeba minimálně hexasacharid. Cukerná jednotka v poloze D je během reakce defomována ze stabilní židličkové konformace do méně stabilní konfomace položidličkové. Chemická reakce probíhá přes karboniový kation, který je stabilizován karboxylem kyseliny asparagové (52). Odštěpení alkoholu je kysele katalyzováno neionizovanýn karboxylem kyseliny glutamové (35). Průběh reakce katalysované lysozymem lze tedy shrnout:
- Molekula lysozymu se připojí k bakteriální stěně interakcí se šesti sacharidovými zbytky. Cukerný zbytek D je běhen této vazby deformován.
- Karboxylové skupina kys. glutamové (35) lysozymu předá H na kyslík glykosidické vazby zbytku D za vzniku karboniového iontu (C+).
- C+ se stabilizuje interakcí s —COO¯ (Asp 52) lysozymu dokud se k němu nepřipojí z vody; H+ doplní chybějící proton na karboxylu Glu (35). Pak se enzym od bakteriální stěny oddělí.

Macholán, L., Barthová, J., Kučera, I. & Zelinka, J., 1983, Enzymologie: Praha, Státní pedagogické nakladatelství.
Retrovirus
Retroviry se vyznačují vlastnostmi jak RNA tak DNA virů. Jejich viriony obsahují RNA, ale po infekci buněk se tato RNA přepisuje reverzní transkriptázou do DNA, která se začleňuje do chromozomu buněk a je pak matricí pro syntézu nových kopií virové RNA, podle níž se syntetizují bílkovirv viru. Viriony opouštějí buňku, aniž dochází k její destrukci.
Molekulární struktura retrovirionu
Schéma struktury virionu retroviru je na obrázku vpravo. Virion sestává z jedné molekuly RNA (k níž se pojí též molekuly tRNA) a z pěti až osmi bílkovin. RNA má molekulovou hmotnost 2,5 až 3,0 × 106 daltonů a sedimentační koeficient 70 S. Je složena ze dvou identických podjednotek 35 S. Podjednotka 35S obsahuje tyto geny:
- Gen gag, který kóduje prekurzor vnitřních bílkovin virionu;
- Gen pol, který kóduje reverzní transkriptázu;
- Gen eno, který kóduje glykoprotein;
- Gen src, který kóduje transformační bílkovinu.
Životní cyklus retrovirů.
Všechny retroviry mají životní cyklus, který začíná adsorpcí virionu k povrchu citlivé hostitelské buňky. Pronikají vnější buněčnou membránou bunky obvykle pinocytickým procesem, se vpravují ještě jako neporušené částice do cytoplazmy. V cytoplazmě se přepisuje chromozomální RNA za účasti reverzní transkriptázy do komplementárního vlákna DNA. Vzniklý řetězec jednořetězcové DNA se pak enzymaticky přeměňuje na kruhovou dvoušroubovici DNA, tzv. provirus, který se pak začlení do chromozomu hostitelské DNA podobně jako DNA fága λ do chromozomu E. coli.
Po začlenění do chromozomu bunlcy se provirová DNA přepisuje do řetězců RNA. Většina těchto řetězců slouží jako matrice pro syntézu virových bílkovin. Nově syntetizované řetězce RNA tvoří také chromozom viru a spojují se s bílkovinami za tvorby virových částic, které se soustřěďují u buněčného povrchu, Částice se pak obalí vnější membránou a oddělí se od buněčného povrchu jako zralé viriony.
Důležité však je, že tyto stupně množení retrovirů neinterferují s normálními buněčnými procesy. Infikované buňky neodumírají. Každá buňka, která byla infikována retrovirem, uvolňuje ze svého povrchu velké množství nových virionů
Po včlenění do chromozomu hostitelské buňky se provirová DNA přepisuje eukaryotickou RNA-polymerázou II, což je enzym katalyzující syntézu buněčné mRNA. Většina mRNA sedimentuje při 35 S a váže se na ribozómu a usměrňuje syntézu virových bílkovin. Pět vnitřních bílkovin RSV se nesyntetizuje jako samostatné bílkoviny, ale jako velký polypeptidový prekurzor, který se rychle proteolyticky rozkládá na bílkoviny o takové velikosti, v jaké se nacházejí ve zralých virionech.
DNA retrovirů Jako normální složka buněk.
Všechny buňky obratlovců obsahujĺ pravděpodobně několik provirových DNA, které se podobají DNA retrovirů. Tyto genomy jsou včleněny do chromozomu buněk a přepisují se při velmi nízkých rychlostech. Z takových buněk se viriony uvolňují jen zřídka. Normálně se potomstvo viru nemnoží v buňkách stejného druhu, ve kterém se tvořily. Velmi dobře se množí v buňkách Jiného druhu. Např. latentní kočičí virus se nemůže normálně množit v buňkách kočky, ale roste dobře v lidských buňkách. Nemnoží se ve vlastních buňkách proto, že je inhibován specifickým represorem.
Vyjádření některých provirových DNA retrovirů zintenzívní, jestliže buňky rostou za přítomnosti halogenových pyrimidinů. K aktivaci proviru také dochází v případě, že se hostitelské buňky vystaví specifickým steroidním hormonům. Estrogen zvyšuje počet retrovirionů, které se vyskytují v buňkách uteru. Placentární tkáň ovlivněná tímto hormonem obsahuje také velké množstvĺ retrovirionů.
Rosypal, S., Rosypalová, A., 1980, Vybrané kapitoly z virologie: Brno, UJEP vlastním nákladem
Serin proteases

Jsou to enzymy, které katalyzují hydrolýzu esterů nebo amidů. Mezi nejprozkoumanější enzymy z této skupiny patří chymotrypsin. Jeho fyziologickou úlohou je katalyzovat hydrolýzu peptidové vazby proteinů potravy v savčím zažívacím traktu. Chymotrypsin je produkován slinivkou břišní jako neaktivní zymogen chymotrypsinogen – ten je tvořen jednoduchým polypeptidovým řetězcem o 245 aminokyselinách. Chymotrypsinogen je aktivován hydrolýzou působením trypsinu ve dvou specifických oblastech za vzniku aktivního α-chymotrypsinu, který se skládá ze tří polypeptidových řetězců držených pohromadě disulfidickými můstky.
Macholán, L., Barthová, J., Kučera, I. & Zelinka, J., 1983, Enzymologie: Praha, Státní pedagogické nakladatelství.
Thylakoidy

Thylakoídy jsou u sinic a fototrofnfch bakterif v cytoplazmě, u řas a vyšších rostlin jsou v chloroplastech. Jejich původ souvisí s invaginací vnitřní membrány do nitra chloroplastu. Uspořádání thylakoidů je značně variabilní (evoluce). U vyšších rostlin téměř pravidelně vytvářejí lamely hustě k sobě přimknuté; několik takto uspořádaných lamel tvoří grana. Na četných místech však vybíhají jednotlivé lamely do stromatu a vytvářejí tzv. stromatické thylakoidy. Je zřejmé, že jsou funkčně odlišné od granálních thylakoidů.
Na obrázku vpravo je model jevů fotosyntézy na thylakoidu. Thylakoidní membrána je pokryta nejméně 200 jednotkami, každá s cca 600 molekulami chlorofylů; každá s kompletní řadou ET řetězce. Tyto jednotky jsou v interakci na úrovni anténových pigmentů, na jednom nosiči elektronů a v obecné zásobárně energie protonů. Rozdělení PS I a PS II je v membráně libovolné (Junge, 1977).

Thylakoidní membrány jsou složeny z řezu asi z poloviny z lipidů, polovinu tvoří proteiny. Z lipidů jsou přítomny glykolipidy, fosfolipidy, nízkomolekulární triglyceridy; proteiny tvoří asi 15 rozličných frakcí, jsou uspořádány periferně a integrálně. Jsou zde typy helikální i s β strukturou, typickou pro fibrilární proteiny.
Model thylakoidnĺ membrány vytvořený na základě serologického testu na obrázku vlevo. Symboly: CD — karboxydismutéza, Fd — ferredoxin, CF1 — faktor spřežení, D — glykopeptidy, X — primární akceptor P700, R — ferredoxin-NADP+-reduktáza, chl — chlorofyl a, S — sulfolipid, P — fosfatidylglycerol, PC — plastocyanin, f — cytochrom f.
Vespod odpovídající model uložení složek v membráně (Mühlethaler, 1977).
Jednoduchá (stromatická) membrána je tlusté asi 7 nm (5 —
10), v granech jsou dvě membrány spojeny v pér, oddělený přepážkou,
Vzdálenost mea t membránovými péry je asi 23 nm. Tloušťka membránového páru
se pohybuje metai 10 až 20 nm. základě analýz je zřejmé, Že na povrchu
membrárľy je lipidnĺ část, příležitostně přerušované periferním proteinovým
komplexem, Toto uspořád6nf spolu g absorpčním komplexem a rozložením re—
doxnfch komponent. vedlo k hypotéze o kvantosomovém modelu, ti' o nejmenší

test